Şempanzeler Aşçı Mı Oluyor?

27.02.2016 20:08

Araştırma sonuçları şempanze beyninin yemek pişirmek için tüm donanıma sahip olduğunu ortaya koydu...

Pipo içen ya da üç tekerlekli bisiklete binen şempanzelere sanırım hiç birimiz şaşırmıyoruz artık… Fakat hayvanlar aleminden en yakın akrabalarımız olarak kabul edilen şempanze dostlarımız bizi şaşırtmaya da henüz son vermiş değil… Segway (elektrikli kaykay) kullanan bir şempanze videosunun 3 milyon kişi tarafından izlemiş olduğu düşünülecek olursa, hala bizleri şaşırtmayı başardıklarını söyleyebiliriz.

Şempanzelerin insanları çağrıştıran türden hareketlerini eğlenceli bulmamızın sebebi, bu hayvanların bizlere olağan üstü şekilde benziyor olmaları. Fakat bir yandan da bir o kadar farklılar. İşte bu farklılığa neden olan etkenlerin ne olduğunu söylemek, yapılan onlarca araştırmaya rağmen giderek zorlaşmaya devam ediyor. Primatologlar, şempanzelerin insan benzeri davranışlarına her geçen gün yenilerini eklemeye devam ediyor. Evrimsel olarak en yakın akrabalarımız olan şempanzelerin oyuncak bebeklerle oymaları, yiyecek karşılığında seks yapmaları, avlanmak için mızrak kullanmaları gün yüzüne çıkan son becerileri…

Fakat primatologlar tarafından yapılmış olan en son keşif ise, şempanzelerin tamamen insanlara ait olduğu düşünülen bir beceri olan yemek pişirme için gerekli tüm yeteneklere sahip olmaları… Vahşi doğada henüz daha yemek pişirme işine girişmemiş olmalarının sebebi ise ateş yakmayı bilmiyor olmaları. Proceedings of the Royal Academy B dergisinde yayınlanan bir araştırma sonucuna göre, şempanzelerin beyni, atalarımızın yaptığı gibi yediklerini pişirmek için gerekli tüm donanıma sahip. Harvard Üniversitesinden Richard Wrangham’a göreyse araştırmanın sonucu ‘olağan üstü’. Günümüzden iki milyon yıl önce atalarımızın çiğ yiyeceklerden pişmiş yiyeceklere geçiş yapması insan beyninin kapasitesini artırmış olduğu ve Homo erectus’un ortaya çıkışına yol açtığı savunuluyor.

Kaynak:

http://news.nationalgeographic.com/2015/06/150602-chimp-cooking-evolution-human-brain-science/

 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

alaylılar:)
alaylılar:) 3714 kişi izledi