İstanbul'un Kedileri

29.02.2016 14:23

Ceyda Torun'un yönettiği belgeselde, İstanbul kedilerinin 'sıra dışı' yaşamı anlatılıyor...

İstanbul’da yaşayan sokak kedilerinin hayatını konu alan ‘Kedi’ isimli belgeselin yönetmeni Ceyda Torun, “İstanbul’da yaşayan kediler dünyada benzeri olmayan bir şey. İstanbul’un kedileri adeta sizi tanıyormuş gibi tavır alıyor.” diye konuştu. Torun dünyanın başka herhangi bir yerinde, kedilerle İstanbul’daki gibi ilişki kurulamadığını da sözlerine ekledi.

Yurt dışında bulunan metropollerde yaşayan insanların sokak kedileriyle herhangi bir ilişki kurma imkanlarının olmadığını belirten Torun “Dünyanın diğer yerlerinde kediler ya önemsenmiyor ya da daha da kötüsü sistematik bir şekilde ortadan kaldırılıyor.” yorumunu yaptı. İstanbul’un kedilerini Hindistan’ın ineklerine benzeten yönetmen “İstanbul’da kedi olmak demek İstanbul’u olması gerektiği şekilde yaşamak demek… Sahilde oturup saatlerce bir kayığı izliyorlar. Bu inanılmaz bir keyif.” diye konuştu.

Nine Lives – Cats of İstanbul olarak yeni bir isim ve yeni bir fragmana da kavuşan belgeselin müzikleri ise Kira Fontana’a ait. İstanbul’u bir de kedilerin gözünden izleyebileceğimiz ‘Kedi’nin fragmanına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz…

https://vimeo.com/152779982

 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

komik aile:)
komik aile:) 3872 kişi izledi