Doğu Afrika'daki Fil Nüfusu Giderek Azalıyor

01.03.2016 09:18

Güney Sudan'daki iç savaşta, yaklaşık 500 filin dişleri için öldürüldüğü belirtildi...

Tanzanya ve Güney Sudan’da kaçak avlanma ve yaşanan iç savaş sebebiyle, fil nüfusunda ciddi ölçüde bir azalma meydana gelirken, Kenya’da ise tüm bunlara zıt olarak bir takım önlemlerin alınmasıyla kaçak avcılara devlet tarafından geçit verilmiyor.

Güney Sudan Yaban Hayatı Kurumu Genel Müdürü Tümgeneral Philip Chol Majok, yapmış olduğu basın açıklamasında, Afrika’daki en genç ülke olan Güney Sudan’da 2 yıl boyunca süren iç savaş sırasında 500 civarı filin dişleri için öldürülmüş olabilecekleri ihtimali üzerinde durduklarını belirtti. Tümgeneral Majok, Ocak ayında öldürülen 15 fil hakkında hazırlanan rapordan yola çıkarak yapılan araştırmada, ülke genelindeki fil sayısında ciddi bir azalma tespit ettiklerini açıkladı.

Uluslararası çevre ve yaban hayatı koruma kuruluşlarına göre ise, 2007 yılında Güney Sudan’daki fil sayısı 5 bin civarındaydı. Güney Sudanlı yetkililer doğal dengenin bozulması ve kaçak avlanma sonucunda ülkede bulunan fil nüfusunun bugün 2 bin 500’e düşmüş olduğunu tahmin ediyor. Bunların yanı sıra Afrika fillerinin en fazla bulunduğu ülkelerden biri olan Tanzanya’da da, fillerinin sayısının azalma tehdidiyle karşı karşıya olduğu belirtiliyor.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

hepsi birbirinden güzel..
hepsi birbirinden güzel.. 3687 kişi izledi