En Yükseğe Uçabilen Kuş: Kartal!

07.03.2016 22:35

Kafasına kamera yerleştirilen bir kartal, Dubai'deki 164 katlı gökdelenin en tepesinden gökyüzüne salındı...

Kartal neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekmek amacıyla Dubai’de bulunan 164 katlı gökdelen Burj Khalifa’dan çip yerleştirmiş bir kartal gökyüzüne salındı ve kartal üzerindeki kamera ile tüm şehir videoya çekildi. Hayvan severlerin hazırladığı bu video ile kartalların ne denli yüksek uçabildiği de izleyicilere gösterilmiş oldu.

Kartalların görüş mesafeleri çok iyi derecededir. Geniş kanatları ve delici gagaları vardır. Kayalıkların en yüksek yerlerine yuva yaparlar ve yumurtlarlar.

Kartallar tek eşli hayvanlardır, yuvalarında eşi ve yavrularıyla yaşarlar. 7-8 hafta süren kuluçka dönemi boyunca anne ve baba kartal dönüşümlü olarak yuvada bekler. Genellikle 4-5 yumurta bırakan anne kartal yaklaşık 3 saatte bir yapışmamaları için yumurtaları çevirir.

Bazen yavrular arasında en iri olanı kendinden küçük olan kardeşlerini yer. 4-5 yıl sonra erişkin olan yavru kartal tüyleri uzamıştır ve yaklaşık 2 metre boyunda kanatlara sahip olur.

Kartalların yirmiye yakın farklı türü vardır. En bilinenleri; yılan kartalı, kaya kartalı, bozkır kartalı ve kara kartaldır. Kartallar avını çok uzaktan hedefler; 350 km hızla uçarak yılanın kendini sokmasına fırsat vermeyecek şekilde yakalar ve havalanır. Avını kayalıklara atarak öldürür ve tekrar yakalayıp yuvasına götürür.

https://www.youtube.com/watch?v=6g95E4VSfj0

Kaynak:

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2995801/Talk-bird-s-eye-view-Eagle-captures-incredible-aerial-shots-Dubai-soaring-world-s-tallest-tower-video-camera-attached.html
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

hepsi birbirinden güzel..
hepsi birbirinden güzel.. 3680 kişi izledi