Sibirya'da 12 Bin Senelik Köpek Bulundu

10.03.2016 21:08

Günümüz evcil köpeklerinin atası olabilir...

Rusya Federasyonu dahilinde yer alan Saha Cumhuriyeti’nin başkenti Yakutsk şehrinde, 12 bin 450 yıllık hiç bozulmadan mumyalanmış Tumat cinsi bir köpek yavrusu bulundu. Kuzey-Doğu Federal Üniversitesinde görev yapan bilim insanlarının bulunan köpek üzerinde yapmış oldukları ilk otopsi sonuçları kamuoyuna duyuruldu.

Dünya üzerinde şimdiye kadar bulunan ilk buzulda mumyalaşmış köpek olan ve iç organları da dahil olmak üzere tüm bedeni çok iyi korunmuş olduğu belirtilen yavru köpek, yünlü mamut kalıntılarını bulmak üzere araştırmalar yapan bilim insanlarınca Syallakh Nehri civarında bulunmuştu. Tumat cinsi olduğu açıklanan kalıntıyı dört senedir inceleyen bilim insanları geçtiğimiz aylarda yavru köpek üzerinde yapılan ilk otopsi işlemini tamamladı. Üç aylık dişi bir köpeğe ait olduğu saptanan mumyanın, midesi, kalbi ve ciğerlerinin hiç bozulmamış olduğu anlaşıldı.

Yavru köpeğin iskeleti üzerinde hiçbir bozulmaya rastlamadıklarını belirten Dr. Darima Garmaeva, ölüm sonrası hiçbir şekilde çürümemiş bu mumyanın dünya üzerinde bir ilk olduğunu anlattı. Kuzey-Doğu Federal Üniversitesi bünyesinde yürütülen araştırmaların, bu köpeğin modern evcil köpek türlerinin de atası olup olmadığını ortaya koyması bekleniyor.

Kaynak:

http://siberiantimes.com/science/casestudy/features/f0121-autopsy-carried-out-in-far-east-on-only-mummified-dog-ever-found-in-the-world/
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

alaylılar:)
alaylılar:) 3642 kişi izledi