İtalya'da Siesta Saatleri Arasında Havlayan Köpeklere Para Cezası

11.03.2016 09:16

Cezalar 20 ile 500 Euro arasında değişiyor...

İtalyanların kendilerine has Siesta geleneği bu kez farklı bir uygulamayla dünya gündeminde yer buldu. Bilmeyenler için kısaca özetleyecek olursak ‘siesta’, öğle yemeğinden sonra yapılan birkaç saatlik kestirme diye tabir edebileceğimiz istirahat şeklidir. Gel gelelim rahatlarına düşkün İtalyanlar Controne kasabası belediyesi kararı ile siesta saatleri arasında kasabadaki tüm köpeklerin havlamasını yasaklayarak dünyada eşi benzeri görülmemiş bir uygulamaya imza attılar.

Controne Belediye Başkanı Nicola Pastore’nin kararı ile alınan yasak, öğleden sonra 14:00 ve 16:00 saatleri arasında çevredeki insanlara havlayarak rahatsızlık verecek köpek ve bu köpeklerin sahiplerini kapsıyor. Yasak kararında belirtildiği üzere, bu saatler arasında uygunsuz şekilde havlayarak etraflarını rahatsız ettikleri tespit edilen köpeklerin sahiplerine 25 ile 500 Euro arası bir para cezası kesilecek.

Bir nevi köpeklerin kendilerini ifade etme özgürlüklerini kısıtlayan bu karar ile aslında köpeklerin iyiliklerinin düşünülmüş olduğu savunuluyor. Kararda köpeklerin tasmalarının en az 5 metre uzunluğunda olması, yemek ve su ihtiyaçlarının dikkatli şekilde karşılanması ve köpeklerin sahipleri tarafından siesta saatleri içerisinde yalnız bırakılmaması gerektiği gibi zorunluluklar da yer alıyor.

Kaynak:


http://www.thelocal.it/20150722/town-introduces-fine-for-dogs-disturb-naptime
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

tanrı hata yapmaz!!!
tanrı hata yapmaz!!! 3638 kişi izledi