Görünen Bazen Yanıltıcı Olabilir

22.03.2016 10:59

Turistik bölgelerde insanları sırtlarında taşıyarak eğlendirmeye çalışan fillerin, öncesinde maruz kaldıkları işkenceleri biliyor muydunuz?

Fil sırtında gezmek pek çok ülkede yetişkin ve çocuk turistlerin ilgisini çekmek adına yapılan aktivitelerden bir tanesi… Peki, dışardan bakıldığında oldukça masum ve eğlenceli görünen bu aktivitenin ardında yaşanan acı gerçekleri biliyor musunuz? Bu kocaman hayvanlara yaklaşmak aslında çok güzel bir deneyim olsa, turistlerin çoğu bir filin sırtına binmeden önce, fillere ne gibi zulümlerin yapıldığından habersiz. Fillerin bu eğlenceli aktivite öncesi yaşadıkları ise hiç de masum sayılamayacak cinsten…

Haberimizin başlığında bir filin sırtında gezinti yapan birkaç turist görüyorsunuz. Bu kare her ne kadar eğlenceli gözüküyor olsa da, fillerin birden fazla insanı sırtlarında taşımaları doğalarına son derece aykırı. Filler bu eğlenceli gezintiye çıkabilecek hale gelmeden önce uzun süren bir ‘eğitim’ sürecinden geçmek zorunda kalıyorlar.

Filler diledikleri takdirde bir insanı kolaylıkla öldürebilecek kapasitede hayvanlardır. Yabani fillerin ise insanlar tarafından hizmet amaçlı eğitilmeleri ancak farklı ve acımasız yöntemler kullanmalarıyla mümkün oluyor. Filler henüz daha yavruyken vahşi doğada ele geçiriliyor, annelerinden ayrılıyor ve kafeslere kapatılıyorlar. Bazen vicdansızca dövülerek, günlerce aç bırakılıyorlar. Diğer bir işkence yöntemi olarak da ‘günlerce uykusuz bırakma’ kullanılıyor. Sonunda filler çaresizce boğun eğerek itaat etmeyi kabule etmek zorunda kalıyorlar. Aslında acı çekmemek için yapabilecekleri tek şeyi yapmış oluyorlar…

Bu işkencenin son bulabilmesi için yapabileceğimiz tek şey var. Eğer turistler fillerin sırtında gezmeyi bırakırsa, filleri bu amaç için kullanan acımasız insanlar da filleri rahat bırakmak zorunda kalacaklar. Bu insanlar filler üzerinden para kazanmaya devam ettiği sürece bu işkenceler de maalesef ki devam edecek. Aynı şeyler sirkte çalıştırılan filler için de geçerli. Eğer ki biz insanlık olarak sirke gitmeyi ve file binmeyi reddedersek bu olağan üstü güzellikteki hayvanlara çok büyük bir iyilik yapmış olacağız.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar