Leylekler Göç Etmeyi Bıraktı

14.04.2016 20:25

Portekiz ve İspanya'daki leylekler hazır yiyeceklere bağımlı hale gelerek için kışın göç etmekten vazgeçtiler...

Movement Ecology adlı dergide yayınlanan bir araştırma, Portekiz ve İspanya’da hazır yemeğe alışan leyleklerin Afrika’ya göçü bıraktıklarını ortaya koydu. Araştırmada kışı geçirmek için Afrika’ya göç eden leyleklerin artık göç etmekten vazgeçtikleri ve yıl boyunca Portekiz ve İspanya’da kaldıkları belirtildi.

Araştırmaya başkanlık yapan ve İngiltere’deki East Anglia Üniversitesinde koruma ekoloğu olarak çalışan Aldina Franco “Leylekler önceleri tamamen göçmen kuşlardı. 80’lerden önce hiçbir leyleğin Portekiz ve İspanya’da kaldığı görülmezdi.” şeklinde konuştu. Tüm seneyi Portekiz’de geçiren leyleklerin sayısı 1995 senesinde 1187 iken bu sayı şimdilerde 14 bine ulaşmış durumda. Bölgede kışı geçiren leyleklerin yaklaşık yüzde 80 kadarının ise çöplüklerin etrafında toplandığı görüldü.

Araştırma süresince toplanan veriler leyleklerin kalıcı halde çöplüklerdeki yuvalarda yaşadığını ve bölgelerini koruduklarını ortaya koydu. Çöplük civarında birçok leyleğin yuva kurduğu gözlemlenirken, uzakta yaşayan leyleklerin bile beslenmek için çöplüğü tercih ettikleri tespit edildi. Leyleklerden bazılarının çöplüklere sırf buradan beslenmek için 48 km ötedeki yuvasından geldikleri söylendi.

Kaynak:

http://phys.org/news/2016-03-storks-winter-migration-favor-junk.html
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

siz nasıl kalkıyorsunuz?:)
siz nasıl kalkıyorsunuz?:) 3927 kişi izledi