Hindistan Hayvan Testlerini Yasakladı

25.04.2016 10:53

Hindistan'da artık kozmetik ürünler ve temizlik ürünleri hayvanlar üzerinde test edilemeyecek...

Hindistan’da kozmetik ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmeleri yasaklanmıştı. Şimdi de ülkede, alınan bir kararla deterjan ve sabunların fare, tavşan ve Gine domuzlarının üzerinde test edilmelerinin yasaklanmış olduğu duyuruldu. Bu gelişme Güney Asya ülkeleri için bir zafer olarak değerlendirildi.

PETA Hindistan sorumluları, temizlik ürünlerinin hayvanlar üzerinde denenme yasağını Çevre Bakanlığı Hayvan Refahı Bölümünce verile bir belgeyle teyit etti. Hayvan hakları savunucuları, hayvanlar üzerinde yapılan testlerin acımasız ve modası geçmiş olduğunu, yaşanan gelişmenin Hindistan için umut verici nitelikte olduğunu dile getirdi.

28 Haziran 2013 tarihinde Hint Standartları Bürosu tarafından oy birliği ile alınan kararla, ülkede kozmetik ürünlerinin hayvanlar üzerinde denenmesi yasaklanmıştı. Yasal karışıklığı önlemek adına hayvan testlerine alternatif yolların kullanılması zorunlu tutulmuştu. Bu güzel gelişmeye rağmen hala hayvanlar üzerinde denenmiş ürünler için Hindistan’da market yasağı uygulanmıyor.

Kaynak:

https://www.rt.com/viral/340277-india-bans-animal-testing/

 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi egitilir mi? :)
kedi egitilir mi? :) 3523 kişi izledi