Dev Köpek Balıkları Yok Olma Tehlikesi Altında

28.04.2016 09:21

Okyanusların derinliklerinden gelen haberler pek iyi değil...

Yapılan bir araştırma sonucunda boyları 15 metreyi bulan ve dev köpek balıkları olarak bilinen türlerin yavaş yavaş tükendiği, artık yalnızca 7 metre büyüklüğündeki köpek balıklarına rastlandığı açıklandı.

Boyları 15 metreye kadar çıkan köpek balıklarına 15 sene öncesine kadar çokça rastlanırken artık yalnızca 7 metre uzunluğundaki köpek balıklarına rastlanabiliyor. Araştırmayı yürüten bilim insanları, 15 metrelik köpek balıklarının artık zamanla yok oluklarını ve ilginç olanın ise bu yok oluşun sebebinin bilinmediğini belirtiyorlar.

Batı Avustralya Üniversitesinde deniz ekoloğu olarak görev yapan Ana Sequeira’nın başında bulunduğu ekibin yıllar boyunca toplanan verileri incelemesi, insanoğlunu umutsuzluğa düşürecek bir gidişatı gözler önüne serdi. 90’lı yıllarda ölçülen en iri hayvan 13 metre boyundaydı, 2000’lerin başında ise bu uzunluk 10 metreye düştü ve bundan beş sene önce ancak 8 metre uzunluğunda ölçülebildi. Farklı bölgelerde yapılan dev köpek balığı ölçümlerinin de benzer verileri ortaya koyduğu söyleniyor. Araştırma görevlisi Ana Sequeira, büyük balıklara artık ne yazık ki rastlayamadıklarını belirtti. Sequeira, iri türlerin devamlılığının sağlanması için iri anne ve babalara ihtiyacımız olduğunu ifade etti.

Kaynak:

http://news.nationalgeographic.com/2016/03/160322-whale-sharks-animals-science-oceans-biggest/

 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

siz nasıl kalkıyorsunuz?:)
siz nasıl kalkıyorsunuz?:) 3792 kişi izledi