Yunanistan'da İhmalkar Köpek Sahiplerine Hapis Cezası

16.05.2016 10:14

Geçtiğimiz günlerde 5 yaşında bir çocuğun ölümüne sebep olan iki köpeğin sahibinin ne ceza alacağı halen merak konusu...

Bir süre önce beş yaşındaki bir çocuğun ölümüne sebep olan iki Rottweiler türü köpeğin sahibi 72 yaşındaki emekli ordu çalışanı hakkında, ihmali davranışla adam öldürme suçundan soruşturma başlatıldı. Köpek sahibinin beş yaşındaki çocuğun ölümünden ne derece sorumlu olduğu, alması gereken önlemleri alıp almadığı, köpeklerin geçmişte saldırgan bir tutum sergileyip sergilemediği en ince ayrıntısına kadar incelenecek.

Mahkemelerin çokça zengin içtihatları, geçmişte yaşanan saldırı olaylarıyla ilgili olarak birçok örnek teşkil edebilecek karar içeriyor. Geçmişte ölümle sonuçlanan çok fazla vaka olmamasına rağmen, aynı boyuttaki vahşetin birçok kez tekrarlanmış olduğu görülüyor.

Adaletin ise sergilenen ihmale ve alınmayan önlemlere ya da herhangi bir kasıt olup olmamasına göre farklı işlediği belirtiliyor. Kasıt tespit edilen durumlarda saldırgan köpeklerin sahiplerinin çok daha ağır cezalara çarptırıldığı biliniyor.

Bunu yanında adaletin, saldırı kurbanlarının ilaç, tedavi, fizik tedavi, beslenme ve ulaşım masrafları hatta çalıştırmak zorunda kaldıkları hizmetçiye kadar pek çok konuda tazminat sunduğu görülüyor. Ayrıca olay esnasında saldırıya uğrayan kişinin yaşadığı şok ve çektiği acı ise görülen manevi zarar içn ödenen tazminatlarda etkili oluyor. Yunanistan’daki halk, tüm bunların ışığında beş yaşındaki bir çocuğu öldüren iki köpeğin sahibinin nasıl bir ceza alacağını merak içinde bekliyor.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

tanrı hata yapmaz!!!
tanrı hata yapmaz!!! 3727 kişi izledi