Dünyanın En Yaşlı Kedisi Hayata Gözlerini Yumdu

17.05.2016 10:11

Scooter isimli kedi, 30 yaşında hayatını kaybetti...

Kediler dünyasından üzücü bir haber daha… Dünyanın şimdilik, bilinen en yaşlı kedisi unvanıyla Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’na girmeyi başaran Scooter isimli siyam cinsi kedicik, tam 30 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Yaşlı Scooter’ın Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas eyaletinde yaşanan insan dostu Gail Floyd, Worth Star-Telegram isimli internet sitesine yapmış olduğu açıklamada, uzun süre hayatını paylaştığı en yakın dostu kedisinin 26 Mart’taki doğum gününden bir süre sonra hayatını kaybettiğini açıkladı. Scooter isimli kediye 8 Nisan tarihinde Guinness Dünya Rekorlar Kitabı tarafından ‘dünyanın en yaşlı kedisi’ unvanı verilmişti.

Masfield kasabasında veteriner hekim olarak görev yapan Tricia Latimer, Scooter isimli kedinin insan yaşına göre hesaplandığında 136 yaşında kadar yaşadığını söyledi. Guinness Dünya Rekorlar Kitabında daha önceden dünyanın en yaşlı kedisi unvanıyla kayıtlı olan Teksaslı bir kedi de 38 yaşına kadar yaşamıştı. Kedilerin ortalama yaşam sürelerinin ise 12-18 yıl arasında olduğu biliniyor.

Kaynak:

http://www.telegraph.co.uk/news/2016/05/14/worlds-oldest-cat-tragically-dies-just-days-after-breaking-recor/

 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar