12 Yıl Sonra İlk Kez Görüldü

06.06.2016 10:17

Doğu Karadeniz Bölgesi'ne ait bir kuş türü olan Dağ Horozu, 12 sene sonra ilk kez kendisini gösterdi...

Türkiye’nin Doğu Karadeniz bölgesinde 2500 rakımın üzerinde hayatını sürdüren, endemik bir tür olan ve Dünya Kuşları Koruma Örgütü tarafından hakkında çok az bilgi toplanmış olan Dağ Horozu için Rize’ye bağlı İkizdere ilçesinde tam 12 yıldır şenlikler düzenleniyor. Çok nadir rastlanan bir kuş türü olan dağ horozunu gözlemlemek ve görüntülemek için her sene çok sayıda kuş gözlemcisi bölgeyi ziyaret ediyor. 12 senedir düzenlenen Dağ Horozu Şenliklerinde net şekilde görüntülenemeyen bu kuş türü en son bu sene 12.’si düzenlenen şenlikte ilk kez kendini gösterdi.

Dağ Horozu Şenliğinde kuş gözlemcileri ve fotoğraf sanatçıları sabahın ilk saatlerinde İkizdere ilçesindeki Sivrikaya köyünde dağ horozunu görüntüleyebilmek adına yerlerini alırken, Rizeli fotoğraf sanatçısı Emin Kanbur dağ horozunu görüntülemeyi başaran ilk kişi oldu.

Dünyada yalnızca Doğu Karadeniz bölgesinde görülen dağ horozu çiftleşme ayları olan Ekim ve Mayıs aylarında 2500 ile 3000 rakım yükseklikte, günün ilk saatlerinde gözlemlenebiliyor. Dağ horozları diğer canlılardan uzakta yaşamayı tercih ettiği için ve çok hızlı uçtuklarından, görülmeleri neredeyse imkansız hale geliyor.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

hepsi birbirinden güzel..
hepsi birbirinden güzel.. 3764 kişi izledi