Havayolu Şirketleri Köpekbalığı Yüzgeci Ticaretine 'Ambargo' Kararı Aldı

26.06.2016 14:48

Her sene 72 milyonun üzerinde köpek balığı yüzgeçleri için öldürülüyor...

Uçaklarında köpekbalığı yüzgeci taşınmasını yasaklayan havayollarının sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Merkezi Hong Kong’da bulunan Cathay Pasific Havayolu Şirketi, bundan sonra kargo uçaklarında köpekbalığı yüzgeci taşımayacaklarını açıkladı.

Başta Çin olmak üzere, birçok Asya ve Uzakdoğu ülkesinde afrodizyak etkisi için talep edilen köpekbalıkları, yalnızca yüzgeçleri için öldürülüyor. Balıkçılar tarafından yakalanan köpekbalıklarının yüzgeçleri canlı olarak kesildikten sonra, bedenleri yeniden denize bırakılıyor. Yüzemeyen ve yön bulamayan yaralı köpek balıkları acı içinde ve yavaş yavaş ölüyor.

Dünyada her sene 72 milyon köpekbalığının yalnızca yüzgeçleri için öldürüldüğü biliniyor. Köpekbalığı yüzgeci kullanılarak yapılan yiyecekler, gurme restoranlarda, düğünlerde ve birçok özel kutlamada büyük rağbet görüyor. Bir süre önce British Airways, Kore Havayolları, Amerikan Havayolları, Singapur, Qantas, Emirates ve Asiana Havayolları köpekbalıklarının yüzgeçleri için öldürülmelerine tepki için benzer yönde bir karar alma yoluna gitmişti.

Kaynak:


http://www.bbc.com/news/world-asia-china-36597220

 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

hepsi birbirinden güzel..
hepsi birbirinden güzel.. 3698 kişi izledi