Dünyanın En Mutsuz Kutup Ayısı Arturo Hayatını Kaybetti

08.07.2016 11:19

30 senelik çile dolu bir hayat yine mutsuz ve tutsak bir şekilde sona erdi...

Amerika Birleşik Devletlerinde doğup bir süre Amerika’nın hayvan hapishanelerinde yaşamını geçirdikten sonra Arjantin’in Mendoza hayvanat bahçesinde 22 senesini geçiren Arturo isimli kutup ayısı hayvan hakları tarafından toplanan yüz binlerce imzaya rağmen hayatını kendisi için ayrılan beton yaşam alanında tamamladı. Ölümünden dört yıl evvel tek arkadaşı ve türdaşı kutup ayısı Pelusa’yı kanserden kaybeden Arturo’nun bir süredir psikolojik problemlerinin iyiden iyiye artmış olduğu gözlemleniyordu.

Arturo bir kutuo ayısıydı. Yani tüm vücudu buzlarla kaplanmış okyanuslarda oradan oraya yüzmek ve atlamak için evrimleşmiş bir canlıydı. Vücudundaki hayati enzimler de kutup bölgesinin ısı aralıklarında çalışabilecek şekilde evrimleşmişti.

Arturo isimli kutup ayısı tüm ömrünü betondan bir hapishanede tek başına geçirmekle kalmadı, kimi günlerde sıcaklığın 40 dereceye ulaştığı betondan bir hapishanede kavrularak bir ömür boyu eziyet çektirildi. Tüm dünyadaki hayvan hakları aktivistleri onu bu sebeplerden ötürü ‘dünyanın en mutsuz hayvanı’ olarak anıyor ve onu Kanada’daki başka bir hayvanat bahçesine aldırabilmek için imzalar topluyordu.

Artmakta olan hayvan hakları savunucuları sayesinde pek çok hayvanat bahçesi kapatılsa da maalesef bu sefer Arturo’yu kurtarmak için geç kaldık. Mutsuz ve tutsak geçen 30 senenin ardından Arturo’nun sahip olduğu tek ömür yine mutsuz ve tutsak bir şekilde son buldu. Peki, tüm bunlar ne içindi?

https://www.youtube.com/watch?v=blBf9epGi94


Kaynak:


https://www.thedodo.com/arturo-polar-bear-dies-argentina-1904765293.html
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

Tembel kedi su içiyor
Tembel kedi su içiyor 3720 kişi izledi