3 Hayvan Türü Tamamen Yok Olma Tehlikesiyle Karşı Kaşıya

10.07.2016 10:04

Borneo orangutanları, çekiç başlı köpek balıkları ve balina köpek balıkları gerekli önlemler alınmazsa 50 sene içinde tamamen yok olabilir...

Nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan ve Kırmızı Listeye alınan hayvanlar balina köpek balıkları, Borneo orangutanı ve çekiç başlı köpek balıkları olarak belirlendi. IUCN tarafından son yayınlanan Kırmızı Listede özellikle Borneo orangutanlarından ‘kritik şekilde tehlikede olan bir tür’ diye bahsediliyor.

1973 senesinde nüfusları 288 bin 500 olan Borneo orangutanlarının sayısı günümüzde 100 bine kadar düşmüş durumda. IUCN tarafından yapılan açıklamaya göre bu hayvanların avlanılmalarının önüne geçilmez ve doğal yaşam şartları korunmazsa nesilleri 50 sene sonra tamamen tükenmiş olacak.

Balina köpek balıkları ile çekiç başlı köpek balıkları da kontrolsüz avlanma sebebiyle tehlike altındaki türler listesinde en üst sıralarda yer alıyor. Boyları 12 metre 65 cm’e kadar büyüyebilen ve dünyanın en büyük balıklarından olan balina köpek balıkları bazı Asya ülkelerinde etleri ve sabun yapımı için avlanıyor.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi kopek huyları:)
kedi kopek huyları:) 3566 kişi izledi