Orangutanlar İnsan Seslerini Taklit Edebiliyor

29.07.2016 12:12

Araştırma sonuçları,insanların konuşma yeteneğini nasıl kazandığına dair ipuçları veriyor...

Amerika Birleşik Devletleri’nin Indianapolis kentinde Rocky isimli bir orangutanın insan seslerini taklit edebildiği saptandı. Orangutanın 500’ün üzerinde insan sesini çıkartabildiği belirtildi.

İngiltere’de bulunan Durham Üniversitesi’nde görevli Dr. Adriano Lameria’nın başkanlık ettiği uluslararası bir araştırmanın sonuçları Scientific Reports isimli bilim dergisinde yayınlandı. Bu araştırmaya göre orangutanların insan sesini taklit edebilmede becerisi olduğu kanıtlandı. Bilim insanları yürütülen bu araştırmanın insanın konuşma yetisini nasıl kazandığının anlaşılmasına ışık tutabileceğini savundu.

Araştırma kapsamında Nisan-Mayıs 2012 tarihinde, şu anda 8 yaşında olan Rocky isimli bir orangutanla ses çalışmaları yapıldı. Rocky’nin iletişim kurarken yeni sesleri öğrenebildiği ve sesini tıpkı insanlar gibi kontrol edebildiği saptanarak çıkardığı insan sesleri, sonrasında 120 orangutana ait kayıtların bulunduğu 12,000 saatlik veri tabanı ile karılaştırıldı.

Öncesinde orangutanların insan seslerini taklit edemeyeceği düşünülüyordu. Bunun sebebinin ise, konuşmanın öğrenilmiş bir davranış olmasından kaynaklandığına inanılıyordu. Ancak Dr. Lameria araştırmanın ardından bu tezin geçerliliğini yitirdiğini belirtti.

https://www.youtube.com/watch?v=vjkfQJ2bRS0

Kaynak:


http://www.iflscience.com/plants-and-animals/orangutan-found-to-imitate-human-speech-for-the-first-time/

 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

komik aile:)
komik aile:) 3764 kişi izledi