Hayvan Yemi Pahalılığına Alternatif Çözüm: Kabak

08.08.2016 16:46

Kabakta bulunan şekeri düşürerek ucuz hayvan yemi üretiyorlar...

Osmaniye’ye bağlı Kadirli ilçesinde bir veterinerlik fakültesi öğrencisi ve bir fen bilgisi öğretmeni bir sene önce başladıkları çalışmanın sonucunda bal kabağındaki şeker oranını azaltarak hayvan yemi üretmeyi başardılar.

Bal kabağında bulunan şeker oranını çok düşük düzeye indirmeyi başaran çalışma, küçük ve büyük baş hayvanlar için hem maliyeti minimum düzeye indiriyor, hem de kaliteli ve yerel üretim bir yem olanağı sağlıyor. Yürüttükleri bu projenin ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlayacağını ifade eden fen bilgisi öğretmeni Abdullah Tabur, “Sıradan bal kabaklarında %2,5 oranında şeker bulunmakta. Bir inek bu şekilde bal kabağını tüketirse asidoza uğruyor, yani halk deyişiyle ‘hamurluyor’ ve ölüyor.” diyor.

Çapraz üreme tekniğini kullanarak yeni bir kabak türü geliştirdiklerini belirten Tabur, “Bu şekilde kabakta bulunan şeker oranını azalttık. Bir inek bu kabaktan günde 20 kilo yediğinde tüm besin ihtiyaçları karşılanmış oluyor. Biz kabağın ekimini de yaptık. 1 dönümde 20 ton kabak üretiliyor. Bu şekilde yem maliyetini sıfıra indireceğiz.” ifadelerini kullanıyor.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

hepsi birbirinden güzel..
hepsi birbirinden güzel.. 3787 kişi izledi