Yapay Köpek Kadavrası Üretildi

29.08.2016 11:11

Üretilen yapay kadavralar gerçeğini aratmıyor...

Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir firma, veterinerlik fakültesi öğrencilerinin kullanımı için kauçuktan yapay köpek üretti. Böylece bundan sonra ameliyatlarda gerçek kadavralar yerine bu ürünler kullanılabilecek.

Uzmanların konuyla ilgili görüşlerine göre bu kadavralar üzerinde yapılan işlemler gerçeğini aratmıyor; “Bu yapay kadavralar temelde 3D yapboz gibi. Kaslar, kemikler, damarlar, organlar ve atardamarlar hepsi ayrı. Ameliyatlarda olduğu gibi eğer herhangi özel bir parça kesilirse yapmanız gereken parçayı yeniden yerine koymak.” Florida’daki SynDaver Laboratuvarı’nda yapılan bu gerçekçi kadavraların maliyeti ise 25 bin Euro civarı...

Bu yeni ürünlerin çok yakın bir zamanda pek çok üniversitenin veterinerlik fakültesinde kullanılmaya başlanacağını belirten laboratuvar görevlileri, “Gerçek hayvan kadavraları kötüdür. Çünkü dokular korunur ya da dondurulur. Yani eskisi gibi kalmazlar. Onların üzerinde aynı işlemi yaptığınızı hissetmezsiniz. Bu tarz ürünler ise size dokular konusunda daha gerçekçi bir deneyim sunar” açıklamasında bulundu.

Üretilen her kadavra 35 ile 40 kez arası kullanılabiliyor. Eğer bu üretimden beklenen verim alınırsa aynı uygulamanın kediler için de geliştirileceği öngörülüyor.

https://vimeo.com/168244862
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

siz nasıl kalkıyorsunuz?:)
siz nasıl kalkıyorsunuz?:) 4027 kişi izledi