Şampiyon At İlk Kez Uygulanan Bir Tedavi Yöntemi İle Hayata Tutundu

29.08.2016 15:33

Geçirdiği bir kaza sonrası uyutulmasına karar verilen at, şimdilerle yeniden yürüyebiliyor...

Doğum yapmasının hemen ardından geçirdiği talihsiz bir kaza sonucunda uyutulmasına karar verilen şampiyon at, negatif basınç tedavisi sayesinde yaşama tutundu. Şampiyonun ise hem tayı kurtuldu hem de bu güzel gelişme yeni taylar için de bir umut oldu.

Bir zamanlar hipodromların efsane aygırı ‘Storm Cat’in, Sapling, Hopefull Stakes, ve Hollywood Juvenile Championship Stakes gibi dünyaca ünlü yarışları kazanan oğlu ‘Hennessy’nin Gülerce ekürisine ait kızı ‘Did U Miss Me’ adlı 11 yaşındaki damızlık İngiliz yarış atı, sahibine tattırdığı onca şampiyonluğun ardından sonra doğum yaptı. Ancak şampiyon adayı tayı doğduktan yalnızca 15 gün sonra, ‘Did U Miss Me’ talihsiz bir kazaya uğradı.

Gezintiye gitmek için ahırdan çıkarken bir ayağını kapıya sıkıştıran atın tırnağı koptu. Veteriner hekimler atın, ayağını kullanamayacağı ve enfeksiyon kapacağı için uyutulmasına karar verdi. Ancak yeni doğan minik tayın anne sütüne ihtiyacı vardı. Anne uyutulursa, yavru tayın da yaşama olasılığı çok düşüktü. Atın sahibi, uyutulmasına karşı çıktı. Şampiyon atın iyileştirilmesi için at klinik çalışmalarıyla ünlü Ankara Üniversitesi’nden yardım istendi.

Sonrasında şampiyon at, hastaneye getirildi. Rektör Prof. Dr. Erkan İbiş’in desteği ile kurulan yara bakım ünitesindeki uzman hekimler, özel bir cihazın dünyada ilk kez ‘Did U Miss Me’nin ayağında kullanılmasını uygun gördüler. Atın tırnak bölgesine Cerrahi Anabilim Dalı’nda görevli Doç. Dr. İrem Gül Sancak ve ekibi tarafından negatif basınç tedavisi uygulandı. Maliyeti yüksek metaller içeren yöntem, yaranın enfeksiyon kapmasını engelledi ve tırnak yeniden çıkmaya başladı. At iyileşmeye başladı ve minik tay annesinin sütüyle beslenmeyi sürdürdü. Doç. Dr. Sancak, şampiyon atın kısa sürede yeniden yürüyebileceğini ve yeni taylar doğurabileceğinin müjdesini verdi. Sancak, söz konusu tedavinin ABD’de bazı kedi-köpek gibi evcil hayvanlarda ve insanlarda da kullanıldığını ancak ilk kez bir atın üzerinde denendiğini belirtti.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi egitilir mi? :)
kedi egitilir mi? :) 3483 kişi izledi