Kuzey Kamışçın Kuşu Doğal Ortamında İlk Kez Görüntülendi

31.08.2016 15:22

Kuzey Kamışçın Kuşu'nu doğa fotoğrafçısı Taner Şeremet görüntülemeyi başardı...

Türkiye’de yaşayan kuş türleri listesinde yer almasına rağmen bu zamana dek doğal ortamında görüntülenemeyen Kuzey Kamışçın Kuşu geçtiğimiz günlerde nihayet Trabzon’da görüntülendi.

Sürmene Orman İşletme Müdürlüğü‘nde orman mühendisi olarak görev yapan ve bunun yanı sıra profesyonel bir doğa fotoğrafçısı olan Taner Şeremet, işten arta kalan zamanlarının çoğunu arazide kuş ve yaban hayatı fotoğrafları çekerek değerlendiriyor.

Geçtiğimiz günlerde başlayan sonbahar göçü sebebiyle Karadeniz kıyılarındaki kuş hareketliliğini değerlendiren Şeremet, sahil yakınlarındaki çalılık bir alanda fotoğrafladığı kuşun uzmanlar tarafından değerlendirilmesi ile Kuzey Kamışçını olduğunu öğrendi. Böylelikle Türkiye’de rastlantısal kuş türü olarak yer aldığı bilinen fakat bir türlü görüntülenemeyen kuşun ilk fotoğrafı da bu şekilde ortaya çıkmış oldu.

Asya kıtasının ılık geçen iklimlerinin yanında Doğu Avrupa‘da da görülen ve kış mevsiminde Sri Lanka, Hindistan gibi ülkelere göç eden ve ötücü kuş türlerinden biri olan Kuzey Kamışçın Kuşu, Türkiye’de bu zamana kadar doğal ortamında fotoğraflanamayan türler arasında geçiyordu.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi kopek huyları:)
kedi kopek huyları:) 3758 kişi izledi