Kedi Dışkısı Kansere Çare Olabilir Mi?

04.09.2016 14:28

Dartmouth Üniversitesi'nde görevli bir araştırma ekibi, kedi dışkısında bulunan ölümcül bir parazitin yumurtalık kanserine çare olabileceğini duyurdu...

Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan Dartmouth Üniversitesi Geisel Tıp Okulu araştırmacıları, kedi dışkısında bulunan öldürücü bir parazitin kanser tedavisinde kullanılabileceğini ortaya koydu.

Sadece kedi dışkısında bulunan tehlikeli ‘Toxoplasma gondii’ isimli parazit, şizofreni ve toksoplazmos gibi rahatsızlıklara yol açabiliyor. Ancak Amerikalı araştırmacıların gerçekleştirdiği ve PLOS Genetics dergisi tarafından yayınlanan son çalışmada, bu ölümcül parazitin yumurtalık kanserinin tedavisinde etkili olabileceği ifade edildi. Araştırmada görevli bilim insanları, parazit tarafından salgılanan proteinlerin bağışıklık sisteminin kanserli hücreleri yok etmesini kolaylaştırdığını belirtti.

Daily Mail’e açıklamalarda bulunan araştırma ekibinden Prof. Dr. David Bzik, parazit tarafından salgılanan proteinlerin kullanımının bağışıklık sistemini kontrol eden önemli mekanizmaları harekete geçirmede yardımcı olabileceğini söyledi. Diğer bir yandan bu parazit kullanılarak oluşturulan bir aşının da fareler üzerinde denendiği zaman sadece yumurtalık kanseri değil, böbrek, göğüs, karaciğer ve akciğerdeki kanserli hücrelere de etki ettiği gözlemlendi.

Kaynak:


https://www.sciencedaily.com/releases/2014/07/140715095515.htm
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

cok egleniyorlar:))
cok egleniyorlar:)) 3924 kişi izledi