Nijer, Eşek İhracatına Yasak Getirdi

11.09.2016 15:58

Nijerli yetkililer, bu şekilde devam ettiği takdirde eşeklerin büyük bir kısmının yok olacağını belirtiyor...

Nijer hükümet yetkilileri, ülkedeki eşek nüfusunu tehdit ettiği gerekçesiyle ülkeden eşek ihracatı yapılmasını yasakladı.

Nijer’de son dönemlerde özellikle Asya ülkelerine eşek ihracatının üç kat artmış olduğu tespit edildi. Bir hükümet yetkilisinin BBC’ye yapmış olduğu açıklamada “Ülkedeki eşek ihracatı devam ederse, eşeklerin büyük bir kısmı yok olacak” dedi. Özellikle Çin cinsel gücü arttırıcı ilaçlar, tıbbi karışımlar ve yaşlanmayı önleyici kremlerde kullanılmak üzere çok sayıda eşek derisi ithal ediyor. Geçtiğimiz ay da Nijer’in komşu ülkesi Burkina Faso aynı gerekçeyle eşek ihracatına yasak getirmişti.

Nijer Hayvancılık Bakanlığı’ndan Atte Issa ise “Bu sene içerisinde tam 80 bin eşek ihraç edildi. Geçtiğimiz seneyse bu rakam 27 bindi” ifadelerini kullandı. Bunun yanı sıra bakanlık tarafından ülkede eşeklerin kesilmesini de yasaklandı. Nijer‘in başkenti Niamey‘de eşek ticaretinin çok kârlı hale gelmesinin ardından yetiştiricilerin diğer hayvanları beslemekten vazgeçip eşek ticaretine başladığı belirtildi.

Kaynak:

http://www.bbc.com/news/world-africa-37286811
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

Tembel kedi su içiyor
Tembel kedi su içiyor 3839 kişi izledi