Tardigrad'ların Sırrı Çözüldü

23.09.2016 15:06

Tardigrad isimli su ayısının, bu denli dayanıklı olmasını sağlayan genetik şifre bilim insanları tarafından çözüldü...

Dünyada yaşayan en dayanıklı mikroskobik canlı olan ve dondurucu soğuktan yüksek seviyelerdeki radyasyona kadar tüm yaşam koşullarına dayanan ‘Tardigrad’ adlı hayvanın DNA’sını adeta birbattaniye gibi sararak koruyan bir proteinin var olduğu keşfedildi.

Tardigrad adlı su ayısının ‘dünyanın en dayanıklı canlısı‘ olmasını sağlayan genetik şifre nihayet çözüldü. Bilim insanlarının fikirlerine göre, bu organizmanın taşıdığı genler, yakın bir gelecekte yaşam türlerinin X ışınlarından ve radyasyondan korunmasında kullanılabilir. Tokyo Üniversitesi‘nde görevli bir ekip tarafından yürütülmekte olan ve sonuçları Nature Communications isimli dergide yayınlanan araştırmada, dondurucu soğuğa ve radyasyona dayanan su ayısının, DNA yapısını bir battaniye gibi saran ve koruyan bir proteinin olduğu keşfedildi.

Profesör Takekazu Kunieda’nın ve meslektaşlarının, ‘Dsup’ ismi verilen bu proteini üretebilen insan hücreleri geliştirdikleri, niteliği değiştirilen insan hücrelerini radyasyona maruz bıraktıkları ve Dsup isimli proteinin, DNA’nın çok daha az zarar görmesini sağladığının gözlemlendikleri kaydedildi.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

cok egleniyorlar:))
cok egleniyorlar:)) 3768 kişi izledi