Afrika Fillerinin Sayısı 415 Bine Düştü

29.09.2016 13:13

Afrika fil popülasyonu son 25 senenin en büyük düşüşünü yaşıyor...

Afrika Fili Durum Raporu’nda yer alan bilgilere göre kıtada yaşamakta olan fil sayısı 415 bine kadar geriledi. Afrika fillerinin popülasyonundaki bu önemli düşüşün en önemli etkeni ise fildişi için yapılan kaçak avcılık. Rapora göre, son 10 senede Afrika’daki fil sayısı %20 yani 111 bin azaldı.

Fil nüfusundaki azalmamanın en önemli etkeni fildişi için yapılan kaçak avcılık… Fillerin yaşam alanlarının her gün hızla yok ediliyor oluşu ise bir diğer tehdit.

Uzmanlar, normalde aile grupları halinde yaşamlarını devam ettiren fillerin stres ve travma sebebiyle artık dev sürüler halinde yaşadığını, kendilerini güvende hissetmek adına geceleri hareket etmeye başladıklarını söylüyor. Ayrıca anneleri insanlar tarafından vahşice katledilen bebek fillerin annelerinin yanında uyuması ve cesetlerden uzaklaşmayı reddetmeleri de sıkça haberlerde rastlanan bir durum. ‘Nesli Tehlike Altındaki Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretiyle İlgili Sözleşme’nin (CITES) 17. Taraflar Toplantısı’nda açıklanan son rapor, Afrika fil nüfusunun 25 sene içerisinde gördüğü en büyük düşüşe işaret ediyor.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

cok egleniyorlar:))
cok egleniyorlar:)) 3780 kişi izledi