Norveç Kurt Nüfusunun Üçte İkisini Öldürmeye Hazırlanıyor

29.09.2016 17:27

Geçtiğimiz hafta alınan bir kararla kurtların üçte ikisinden fazlası öldürülecek...

Norveçli yetkililer, geçtiğimiz hafta alınan bir karar ile, kurt nüfusunun üçte ikisinden fazlasını öldürmeye hazırlanıyor. Karara sert bir şekilde karşı çıkan doğal yaşamı koruma ve hayvan hakları savunucuları, kararın sadece kurtlar için değil, yaban hayata tutunmaya çalışan diğer hayvan türleri için de felaket olacağını savunuyor.

Norveç’te, genel olarak ülkenin güneydoğusunda yoğunlaşan ve çoğunlukla kırlık arazilerinde yaşayan yaklaşık 68 kurdun olduğu tahmin ediliyor. Geçtiğimiz Cuma gününde onaylanan bir karar ile, bu 68 kurttan 47’si vurularak öldürülecek.

Norveç hükümet yetkilileri, bu seneki itlaf kararını iki farklı gerekçeye dayanarak meşrulaştırıyor; İlki, kurtların kırsal bölgelerde yaşayan koyun sürülerine saldırmaları. Bir diğeri ise, yasadışı kurt avcılığını engelleme çabaları… Bu gerekçelerden birincisinin çok fazla örneği bulunmuyor. Kurtların yoğun olarak bulundukları ve avlandıkları bölgelerde koyun sürülerinin can güvenliği tam olarak sağlanmış durumda değil. Elbette ki bunda kurtların hatası olduğunu söylemek bir hayli zor…

Doğal yaşamı koruma ve yaşam hakkı savunucuları ise kurtların koyunlara saldırmalarını önlemenin tek yolunun, küçükbaş hayvancılık faaliyetini ve yerleşim alanlarını kurtların yaşam alanlarının bulunduğu bölgeden uzağa taşımak olduğunu savunuyor.

Kaynak:

https://www.theguardian.com/environment/2016/sep/16/norway-wolf-cull-government-wwf-friends-earth-environment-protest
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

alaylılar:)
alaylılar:) 3607 kişi izledi