Pallas Kedilerine Özel Barınak Kuruluyor

10.10.2016 12:59

Nesli tükenme tehlikesi altındaki Pallas kedileri için özel bir barınak yapılması kararı alındı...

Rusya’daki doğa koruyucuları, Sailyugemski Doğa Parkı içerisindeki 32 kilometrekarelik bir arazi parçasını, son derece nadir ve nesli tükenme tehlikesi altında olan Pallas kedileri (Otocolobus manul) için ayırmaya karar verdi.

Son derece nadir görülen ve yumuşacık tüylere sahip olan bu vahşi kediler, Sibirya’da kendilerine ait barınaklarına sahip olacaklar. Bu sevimli ve yakalanması bir hayli zor kedilerden o kadar az miktarda kaldı ki, bilim insanları bu tür üzerinde fazla çalışma şansı dahi elde edemiyor. Pallas kedisi ilk olarak Alman doğacı Peter Pallas tarafından 1776 senesinde tanımlandı. Onu asıl olarak Felis manul olarak isimlendirmişti, ancak, “Otocolobus” Yunan dilinde ‘çirkin kulaklı’ anlamına geldiğinden, seneler sonra Otocolobus manul olarak tekrar sınıflandırıldılar.

Pallas kedileri, Rusya’nın güneyde bulunan uzak bölgelerinde, Moğolistan’ın kuzeyi ve kayalık arazilerinde ve Çin’in orta bölgelerinin bazı kısımlarında yalnız yaşıyorlar. Çok kısa süren bir eşleşme dönemleri var (genellikle Şubat ve Mart ayları oluyor) ve bir dişi Pallas kedisinin cinsel döngüsü yalnızca 26 saat sürüyor.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi egitilir mi? :)
kedi egitilir mi? :) 3518 kişi izledi