Hint Keneviri İnsanlardan Sonra Hayvanlara Da Çare Oluyor

17.10.2016 09:48

İnsanlardan sonra hayvanlar için de esrar bileşenli ilaçlar üretilmeye başlandı...

Amerika Birleşik Devletleri’nin pek çok eyaletinde insanlarda tedavi amacıyla esrar (THC) bileşenli ilaçları kullanmasının serbest hale getirilmesinden sonra şimdi de hayvanlar için esrar bileşenli ilaç ve mamalar üretilmeye başlandı.

Bazı Avrupa Birliği ülkelerinde ve Amerika Birleşik Devletleri’nde esrarın en önemli iki etken maddesi, cannabidiol (CBD) ve delta-9-tetrahydrocannabinol (THC) kanser tedavisinde ortaya çıkan bazı olumsuzlukları gidermede etkili olduğundan tıbbi olarak kullanılmalarına izin verilmişti. Mide bulantıları, depresyon, yeme bozuklukları gibi şikayetleri olan, kemoterapi tedavisinin ve kanser ilaçlarının etkileri sebebiyle sıkıntı çeken hastalarda yan etkilerin giderilmesinde kullanılan etken maddeler, sprey haline getirilmelerinin arından ilaç olarak pazarlanmaya başlanmıştı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin pek çok eyaletinde son dönemde tedavi amaçlı kullanımına izin verilen esrar (Hint keneviri) bileşenli ilaçların ardından insanlarla benzer sağlık problemleri yaşayan evcil hayvanlar için de ilaç ve mamalar üretilmeye başlandı.

Esrarın bitki halinde içerisinde muhteva ettiği bileşenlerden THC’nin hayvanlarda zehirleyici bir etki yarattığı bilinirken, cannabidol maddesinin ise bu etkiyi yaratmadığı belirtiliyor. Henüz Amerika Gıda İlaç İdaresi’nin onayından geçmemiş olsa da firmaların piyasaya sunduğu ürünleri kullanan evcil hayvan sahipleri, satılan bu ürünlerin beslenmeyle birlikte bir takım sağlık problemleri yaşayan hayvan dostlarında olumlu yönde etkilere neden olduğunu söylüyor.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

siz nasıl kalkıyorsunuz?:)
siz nasıl kalkıyorsunuz?:) 4070 kişi izledi