Birleşmiş Milletler'den Devrim Niteliğinde Karar

24.10.2016 11:11

Birleşmiş Milletler, devrim niteliğinde bazı politika tavsiyelerini kabul ederek hayvan refahı kaygılarını küresel hayvancılığın merkezine koydu.

Hayvan yetiştiriciliğine yöneltilen yeni politika tavsiyeleri, hayvan refahı kaygılarının, çiftçilik sistemleri ile ilgili devlet politikalarının merkezinde olması gerektiğini belirtiyor. Önlemler bu hafta İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen Birleşmiş Milletler’in (BM) Dünya Gıda Güvenliği Komitesi toplantısında tüm taraflarca kabul edildi. Hayvan refahıyla alanında çalışmalar yapan bir kuruluş olan Dünya Hayvan Koruma (World Animal Protection), bu haberi olumlu şekilde karşıladı. Kuruluş, toplantıda kabul edilen maddeleri Birleşmiş Milletler’in 71 senelik tarihinde bir ilk ve “çığır açan küresel politika tavsiyeleri” olarak tanımladı.

Birleşmiş Milletler’in politika tavsiyeleri ise şu şekilde;


• Veteriner hizmetlerine, aşılara ve antimikrobiyaller de dahil olmak üzere ilaçlara erişim olanağı sağlamak.

• Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (OIE) standartlarını takip ederek, biyogüvenilirlik ve biyogüvenlik yoluyla hayvan sağlığı yönetimini iyileştirmek.

• Antibiyotiklerin ihtiyatlı bir şekilde kullanımını teşvik etmek. Antibiyotiklerin gereksiz kullanımını önlemek ve hayvan yetiştirme amaçlı kullanımını tamamen ortadan kaldırmak.

• OIE’nin 5 özgürlük ilkesinin uygulanmasını sağlayarak hayvan refahını iyileştirmek.

• Kaliteli yeme erişimi ve sürdürülebilir besleme uygulamalarını teşvik etmek.

• OIE refah standartlarına uyulmasını sağlayan fiziksel ortamı ve genetik seçilimi teşvik etmek.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi kopek huyları:)
kedi kopek huyları:) 3682 kişi izledi