Sur'da Psikolojisi Bozulan Papağan Hızla İyileşmeye Devam Ediyor

31.10.2016 14:40

Terör, insanlar kadar masum hayvanları da etkiliyor...

Diyarbakır’a bağlı Sur ilçesinde bir süre bpyunca çatışmaların yaşandığı bölgede kalan ve “Bommm” diye ses çıkarmaya başladığı gerekçesiyle tedavi altına alınan papağan hızla iyileşmeye devam ediyor. Sahibi, papağana Türk Halk Müziği dinleterek, silah ve bomba seslerini unutturmaya çalışıyor.

Sokağa çıkma yasağının yaşandığı Sur ilçesindeki patlama ve çatışmalardan, ilçede yaşayan hayvanlar da büyük ölçüde zarar görmüştü. Diyarbakır ‘Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği'nin girişimi ile Sur'dan 20 köpek ve 100 kadar kedi İstanbul'a götürülerek tedavi altına alınmıştı.

Şehirde kalan bazı hayvanların ise psikolojilerinin bozulduğu belirtilmişti. Bunlardan biri olan ve bakımını Alaaddin Kılıç'ın üstlendiği "Heval" isimli papağan da, 10 gün Sur’da mahsur kaldıktan sonra, ilçedeki yasağa 11 Aralık tarihinde 17 saat ara verilmesiyle kurtarılmıştı. Tüylerini yolan ve daha önce söylediği "Rojbaş" ve “Merhaba” gibi ifadeleri artık kullanmayıp, sadece "bomm" sesi çıkaran papağan, götürüldüğü veteriner kliniğinde tedavi altına alınmıştı. Anti-depresan ilaçlar ile sakinleştirici şurup verilen ve patlama ile silah seslerini unutması için Türk Halk Müziği dinletilen papağanın iyileşmeye başladığı belirtildi. Papağanın bakımını üstlenen Alaaddin Kılıç, gıda sektörüyle uğraştıkları için hayvanlarla pek uğraşamadıklarını fakat sokak hayvanlarının gördüğü şiddet ve acımasız avcılara tepki olarak 2 sene önce papağını sahiplendiğini söyledi.

https://www.youtube.com/watch?v=bdiRgSGRLu8

 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

siz nasıl kalkıyorsunuz?:)
siz nasıl kalkıyorsunuz?:) 4004 kişi izledi