Omurgalı Hayvan Nüfusunun Yarısı Tükendi

01.11.2016 14:04

Araştırma sonuçları üzücü bir gerçeği ortaya koyuyor...

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından yayınlanan 2016 Yaşayan Gezegen Raporu’na göre, son 40 senede kuşlar, memeliler, balıklar ve sürüngenler gibi omurgalı hayvan popülasyonunun yarısından fazlası yok olmuş durumda. Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından her iki senede bir yayınlanan ve gezegenin sağlık durumunu ve küresel biyolojik çeşitlilik eğilimini tespit etmeyi amaçlayan ‘Yaşayan Gezegen Raporu’, mevcut doğal hayatı ve insan faaliyetlerinin doğal yaşama etkisini ortaya koyuyor.

Raporda sunulan analizleri içeren “Yaşayan Gezegen Endeksi (YGE)”, çeşitli omurgalı türlerinin nüfus verisini toplamak ve zaman içinde nüfus büyüklüklerinde yaşanan ortalama değişimleri hesaplamak adına biyolojik çeşitliliği ölçüyor. YGE, aralarında kuşlar, memeliler, amfibiler, sürüngenler ve balıkların olduğu 3 bin 706 omurgalı türüne ait 14 bin 152 nüfusun izlenmesiyle elde edilen bilimsel verilere dayanıyor.

Raporda YGE’ye göre, 1970-2012 seneleri arasında omurgalı popülasyonunda %58’lik genel bir düşüş yaşandı. Bu da son 40 senede kuşların, memelilerin çift yaşamlıların, balıkların ve sürüngenlerin popülasyon varlıklarının yarısından fazlasının yok olduğu anlamına geliyor. Düşüş eğilimi sürerse, 2020 senesi itibarıyla türlerin nüfusunun %67’si yok olabilir. Popülasyonda yaşanan düşüşün sebepleri arasında habitat bozulması ve kaybı, istilacı türler, hastalıklar, aşırı avcılık, iklim değişikliği ve kirlilik gösteriliyor. Rapora göre, bozkırlar, ormanlar, çöller, şehirler, çayırlar ve tarımsal alanlarda gözlemlenen bin 678 türe ait 4 bin 658 popülasyonda %38’lik bir düşüş yaşandı.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi egitilir mi? :)
kedi egitilir mi? :) 3554 kişi izledi