Yaban Domuzları Çoğalıyor Karakulaklar Tükeniyor

05.11.2016 15:10

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Öğretim Üyesi Uzman Biyolog Yasin İlemin, karakulak nüfusundaki azalmaya dikkat çekiyor...

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Öğretim Üyesi Uzman Biyolog Yasin İlemin, Karakulak türü azaldıkça yaban domuzlarının çoğaldığını belirtti. Anadolu Parsı’nın ülkemizde sağlıklı bir popülasyonunun bulunmaması sebebi ile ülkemizde yaşayan yabani iki büyük kedi türü kalıyor. Bunlardan bir tanesi Vaşak, diğeri ise Karakulak… Ancak ülkemizin Güney kesimlerinde, çoğunlukla Muğla’da, yayılış gösteren Karakulak’ın popülasyonu tükenme noktasına gelmiş durumda.

Toroslar ile Güney Ege’de bulunan maki ve kızılçam bitki örtüsünün Vaşak ve Karakulak gibi yabani kedi türünün beslenmesini sağlayabilecek nitelikte olduğunu belirten İlemin, “Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile MSKÜ’nün ortaklığında Muğla’daki karakulak popülasyonlarını uzun senelerdir inceliyoruz. Muğla’daki doğal yaşam alanlarının sanılanın aksine çok daha zengin olduğunu ve kurt, karakulak, bozayı gibi büyük yırtıcı türlere ev sahipliği yaptığını saptadık. Ancak Muğla’da görülen plansız şehirleşme, doğal alanlarının tahribi ve yoğun kaçak avcılık, yaban hayatı için büyük bir tehlike oluşturuyor. Karakulak nüfusu başta olmak üzere diğer yırtıcı memeli türlerinin nüfusu da tükenme noktasına gelmiş durumda. Bunların sonuçlarını doğamızın dengesinin bozulması ile görebiliyoruz. Son zamanlarda şehir ve ilçe merkezlerinde dahi yaban domuzu görülmesi ve yaban domuzlarının sayısındaki aşırı artmış bu bozulmanın en bariz örneği... Öyle ki alanda 1 kilometrekareye 7-10 birey yaban domuzu düşüyor. Bunun da en büyük etkeni karakulak nüfusunun giderek azalmasıdır. Ayrıca son senelerde bölgedeki insan etkisinin bakir iç bölgelere kadar sokulması sonucu zaten tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan karakulak popülasyonu ile denk gelme olasılığı artmakta ve bu durum yanlış bir şekilde karakulak popülasyonunun artmakta olduğu yanılgısını doğurmaktadır” diye konuştu.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

siz nasıl kalkıyorsunuz?:)
siz nasıl kalkıyorsunuz?:) 3873 kişi izledi