İstanbul'un Kedileri Kuzey Amerika'ya Açılıyor

06.11.2016 16:48

İstanbul'un sokak kedilerini konu alan belgesel, Kuzey Amerika'da gösterime girecek...

Ceyda Torun tarafından yönetilen ve İstanbul’un sokak kedilerini konu alan belgesel “Kedi”, yakın bir tarihte Kuzey Amerika’da da gösterime girecek. Fatih Akın’ın “Köprüyü Geçmek” belgeselinin ardından Kuzey Amerika’da gösterime giren ilk Türkçe belgesel olmaya aday olan Kedi’nin 2017 senesinin başında izleyiciyle buluşması bekleniyor.

Basında yer alan haberlere göre belgesel gösterime girmeden dünya basınında hakkında konuşulmaya başlandı bile… Variety’de yer alan haberde, belgesel ile ilgili “karşı konulamaz bir belgesel” ifadesi kullanıldı. Bunun yanı sıra Torun’un kedileri konu alan belgeseli pek çok yabancı basın organında kendine yer buldu…

“Kedi”, büyük şehirlerin değişen doğasına ve şehrin kedilerini seven ve koruyan insanlarına odaklanıyor. 2014’ün Nisan ve Mayıs aylarında çekilen film, haftada altı gün, günde 16 saatlik bir çalışma programı ile çekildi. Torun, Amerika’nın Variety dergisine verdiği röportajda, “Konunuz 7/24 çekime hazır olduğundan, kamerayı kapatmak oldukça zor; yemek zamanlarında bile,” dedi.

Variety’de yayınlanan haberin ayrıntılarına göre, her ne kadar İstanbul kedilerinin nüfusu hakkında resmi bir sayı olmasa da, Torun milyonlarca kedi olduğunun tahmin edildiğini söylüyor; “İstanbul’un insan göçü rotasının önemli odak noktalarından biri olduğu düşünüldüğünde, kedi nüfusunun, en az insan nüfusu kadar eski olduğu da anlaşılabiliyor.”

https://www.youtube.com/watch?v=hqnMRuuN2iQ

 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi kopek huyları:)
kedi kopek huyları:) 3597 kişi izledi