Kumarhanede Yaşayan Şempanze Hayatını Kaybetti

07.11.2016 17:08

Alkol ve sigaraya alıştırılan şempanze kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi...

Moskova’daki bir kumarhanelerden bir tanesinde çalıştırılan şempanze kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan bir kumarhanede çalıştırılan şempanze John, kendisine alıştırılan kötü alışkanlıklar yüzünden öldü. Başlangıçta müşterileri eğlendirmesi adına esir alınan şempanze, daha sonra düzenli olarak puro ve viski içen bir kurpiyere dönüştürüldü. Başlarda yalnızca müşterileri eğlendirmek için alınan şempanze John daha sonra zorla puroya ve viskiye alıştırıldı. Esir şempanze eğer doğal yaşam alanında olsaydı 50-60 sene gibi bir süre hayatta kalabilecekken kumarhane ortamında maalesef 25 yaşında hayatını kaybetti.

Şempanze John, hastalanmasının ardından Gelendzhik Hayvanat Bahçesi‘ne getirildi. Ancak o kadar hastaydı ki ilk 1 sene ziyaretçilerin karşısına çıkarılamadı. Tutsak ve zor bir hayat geçiren John, ödem, egzaması ve diyabet biri rahatsızlıkları olduğu için oldukça bitkin ve hastaydı. Park Müdürü Nikolay Mashinsky, “Bağışıklık sistemi neredeyse tamamen çökmüştü, oldukça da zayıftı ve sürekli öksürüyordu… Bir senedir ateşi neredeyse hiç inmedi” dedi.

Şempanze John, doğal ortamından koparılarak tutsak hayatına mahkum edilen ne tek ne de son hayvan… Daha çok ziyaretçi ve daha çok para uğruna hayatı karartılan hayvanlardan yalnızca bir tanesi... Geçtiğimiz ay Kuzey Kore’de daha fazla ziyaretçi uğruna sigara bağımlısı haline getirilen şempanze Azelia’nın haberini sizlerle paylaşmıştık. Dünya üzerinde pek çok hayvan, sirklerde ve hayvanat bahçelerinde esir tutulduğu yetmiyormuş gibi insanların “ilgisini” çekecek içki ve sigara gibi tehlikeli alışkanlıklara alıştırılıyorlar.

Kaynak:

https://www.thesun.co.uk/news/2120910/casino-chimp-dies-of-heart-attack-after-years-of-being-forced-to-smoke-and-drink-on-the-job/
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

cok egleniyorlar:))
cok egleniyorlar:)) 3785 kişi izledi