Peru'da 17 Bin Kaplumbağa Doğaya Bırakıldı

26.11.2016 17:31

Peru'da, koruma altındaki Taricaya kaplumbağaları Amazonlardaki nehir ve göllere bırakıldı...

Çoğu zaman dünyanın ne denli kötü, insanların ne kadar acımasız olduğuna dair haberler paylaşmak zorunda kalabiliyoruz. Ancak arada böyle yüzümüzü güldürecek güzel haberler de almıyor değiliz. Temennimiz, bir gün dünyada yaşayan her insanın egosundan sıyrılıp gezegenimizde yaşayan diğer canlıların da yaşam hakkını koruyabilecek bilinç düzeyine ulaşması…

Geçtiğimiz günlerde Peru'da, koruma altında tutulan yaklaşık 17 bin Taricaya kaplumbağası Amazonlardaki göl ve nehirlere bırakıldı. Ülkede yaşayan yaklaşık bir milyon kaplumbağa nüfus programı kapsamında doğaya geri salınıyor. Ancak doğal yaşam alanları tahrip edildiği için Taricaya kaplumbağaları, Peru hükümet yetkilileri tarafından hâlâ türü tükenme tehlikesi altında olan hayvanlar arasında kabul ediliyor.

Koruma programı kapsamında Peru Amozonlarından kaplumbağa yumurtaları toplanıyor ve bunun ardından yapay kuluçkalara yatırılıyor. Doğumlarından bir süre sonra yavru kaplumbağalar, güvenli olarak kabul edilen doğal yaşam alanlarına geri bırakılıyorlar.

Kaynak:

http://edition.cnn.com/2016/11/01/americas/peru-turtle-release/
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi egitilir mi? :)
kedi egitilir mi? :) 3454 kişi izledi