Deri Endüstrisinden Güzel Haber

28.11.2016 12:11

Artık canlar derileri için öldürülmeyecek...

Mantar kullanılarak üretilen sıfır karbon salınımlı ürünler, deriye kumaşlara alternatif olarak kullanılabilecek.

San Francisco menşeili bir girişim olan Mycoworks deri endüstrisi ve bu endüstri uğruna yiten canlara karşılık mantarı kullanarak deri alternatifi kumaşlar geliştirmeye başladı. Çoğunlukla yer altında veya başka maddelerin içinde rastlanan mantarların içinde bulunan “miselyum” adındaki kök görünümlü lif doku üretici Mycoworks için temel üretim maddesine dönüşüyor. Mantarların besinleri özütmek adına kullandıkları bu miselyum, selülozu parçalayarak içerisindeki proteini ve şekeri yeniden düzenliyor.

Mycoworks, mantarları işleyerek birebir deriyi taklit eden ürünler üretme yöntemi ile hiçbir hayvanın canını almıyor ve bunun yanı sıra sürdürülebilir bir model sunuyor. Deri endüstrisinde günümüzde kullanılan yöntemler sonucu karbondioksit açığa çıkarıyor ve Dünya’yı kirleniyor. Miselyum kullanarak deri üretmek ise sıfır karbon salınımı sağlıyor.

Mantarların kullanım ve üretim aşamasında ise değerlendirilen hiçbir madde çürümek üzere bir kenara bırakılmıyor veya bir çöp olarak değerlendirilmiyor. Çünkü deri olarak işlenmelerinin ardından atık kalan parçalar da çiftçiler için toprağa karışıp gübreye dönüştürülüyor.

Kaynak:

http://www.ibtimes.co.uk/this-company-making-eco-friendly-leather-out-mushrooms-1574302
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

Tembel kedi su içiyor
Tembel kedi su içiyor 3752 kişi izledi