Zürafalarıin Nesli Tükenme Tehlikesi İle Karşı Karşıya

04.01.2017 20:32

Uzmanlar, zürafaların "sessizce" yok olduğu söylüyor...

Dünyanın en uzun hayvanı olarak bilinen zürafaların bu aralar çok önemli bir sorunu var; Hayatta kalmak. Dünyanın en uzun boylu memelisi olan bu hayvanların sayılarının son 30 senede %40 oranında azaldığı belirtiliyor. BBC tarafından yayınlanan haberin ayrıntılarına göre Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN), bu güzel canlıların soylarının tükenebileceği uyarısında bulundu.

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği zürafaları, risk altındaki canlıların sıralandığı "kırmızı listeye" aldı. 1985 senesinde sayıları yaklaşık 155 bin olan zürafaların nüfusunun 2015 senesinde 97 bine kadar düştüğü ifade ediliyor. Çevreciler zürafa sayısında yaşanan bu düşüşün tamamıyla insan kaynaklı olduğunu, hayvanların yaşam alanlarının daraltılmasının, Afrika'da yaşanan bölgesel çatışmaların ve zürafaların yaşa dışı avlanılmalarının bu canlılar için başlıca tehdit faktörleri oluşturduğunu savunuyor. Zürafalar ile ilgili çalışmayı sürdüren IUCN uzmanlarından Dr Julian Fennessy, zürafaların soyunun bir süre sonra sessizce tükendiğini söylüyor.

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği tarafından güncellenen "Kırmızı Liste’de" 85 binden fazla bitki ve hayvan türü yer alıyor. Bunlardan yaklaşık üçte birinin soyu tükenme tehlikesi ile ne yazık ki karşı karşıya…

http://www.inquisitr.com/3782963/are-giraffes-becoming-extinct-species-now-classified-as-vulnerable/

 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

tanrı hata yapmaz!!!
tanrı hata yapmaz!!! 3815 kişi izledi