Tavuklar Sandığımızdan Daha Akıllı

06.01.2017 19:11

"Kuş Beyinli" derken bir kez daha düşünün...

Muhtemelen bu haberi okuduktan sonra pek çok kişi vejetaryen olmayı bir kez daha gözden geçirecek. Çünkü son dönemde yapılan araştırmalar tavukların endişe, beklenti, korku gibi insana özgü sandığımız çeşitli olumsuz ve olumlu duyguları deneyimlediklerini ortaya koyuyor. Bunun yanı sıra tavukların düşünülenin aksine bazı zihinsel yetilere ve belirgin kişilik özelliklerine sahip oldukları da belirlenmiş durumda.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan ve sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklanan bir araştırma sayesinde tavukların davranışlarının, duygularının ve psikolojilerinin sanıldığı gibi olmadığı ortaya koyuldu. Science Daily internet sitesinde yer alan, Amerika Birleşik Devletleri'nde dünyanın en yaygın beslenen evcil hayvan türlerinden biri olan tavukların davranışları, duyguları, psikolojisi üzerine yürütülen bir araştırma, bu türün pek çok davranışsal, duygusal ve psikolojik yetiye sahip olduğu gösterdi. Araştırma süresince yumurtadan çıkan tavukların nicelikler arasındaki farkları algılayabildikleri, bunun yanı sıra sıralamayı bildikleri gözlendi.

Tavukların iletişim şekillerinin de bir hayli karmaşık olduğu, ortalama 24 farklı sesi kullanmalarının yanında değişik görünümler sergiledikleri de keşfedildi. Yapılan araştırmanın en ilgi çekici sonuçlarından biri ise tavukların zaman aralıklarını algılayabilmeleri ve önceden sezerek hareket etmeleri oldu.


 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

Tembel kedi su içiyor
Tembel kedi su içiyor 3811 kişi izledi