Nadir Görülen Sibirya Kazı Avcılar Tarafından Vuruldu

07.01.2017 19:26

Kaçak avlanan kişilere para cezası verildi...

Ülkemizde oldukça nadir rastlanan kuş türlerinden biri olan Sibirya Kazı Çatalca’da ne yazık ki öldürüldü. Kazı tüfekle vurmalarının ardından fotoğrafını da sosyal medya hesaplarında paylaşan iki avcı, Doğa Koruma ve Milli Parklar İstanbul Şube Müdürlüğü görevlileri tarafından yakalanarak cezalandırıldı. Kaçak avcılık yapan bu kişilere 3,252 TL para cezası kesildi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar İstanbul Şube Müdürlüğüne bağlı Koruma Kontrol Şefliği görevlileri kaçak yabani hayvan ticareti yapan ve kaçak avcılıkla uğraşanların son günlerde korkulu rüyası olmuş durumda. Ay içinde yüzlerce tespiti ve ihbarın inceleyen ekip, zaman zaman da kendilerini sivil vatandaş gibi göstererek avcı veya satıcılarla iletişime geçiyorlar ve bu sayede yasa dışı davranan kişilere idari para cezası veriyorlar.

Avcılar tarafından tüfekle vurulan Sibirya Kazının, ülkemizin en nadir görülen kaz türlerinden olduğu biliniyor. En ufak boyutlara sahip kaz türlerinden biri olan Sibirya Kazları üzerlerindeki desenleri ve renkleri ile ilgi görüyor. Kuzey kesimlerde yaşamını sürdüren ve anavatanı Sibirya olan bu kuşlar, ülkemizde son birkaç senede yaşanan sert kış aylarında sadece bir birey halinde Samsun’da görülürken, bu sene ilk kez iki birey halinde Manyas Kuş Cenneti’nde görülmüştü.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

alaylılar:)
alaylılar:) 3841 kişi izledi