Blim İnsanlarını Hayrete Düşüren Köpek Balığı

22.01.2017 12:55

Çiftleşecek erkek bulamayınca kendi kendine üredi...

Bir akvaryumda bakılan Leonie adlı zebra köpek balığı çiftleşecek bir erkek bulamayınca kendi kendine üreyebilme yolu geliştirdi.

İnternette yer alan haberlere göre Leonie adlı zebra köpek balığı en son 1999 senesine Avustralya’da bulunan Townsville şehrindeki bir akvaryumda bir erkek partner ile çiftleşti ve bu çiftleşmeden iki düzine civarında yavru dünyaya getirdi. Ancak 2012 senesinde erkek köpek balığı farklı bir akvaryuma alındı. Bu ayrılığın ardından Leonie, başka bir erkek köpek balığı ile hiç karşılaşmadı. Fakat oldukça şaşırtıcı bir şekilde 2016 senesinin başlarında Leonie isimli dişi köpek balığı üç yavru daha dünyaya getirdi. University of Queensland’de görevli bazı araştırmacılar bu enteresan ve olağan dışı olayı nedenlerini araştırmaya koyuldular.

Araştırmacıların öne sürdükleri ihtimallerden bir tanesi, Leonie‘nin son çiftleşmesinden sperm depolamış olabileceği ve sonrasında bu depoladığı spermleri yumurtalarını döllemek adına kullanmış olabileceğidir. Fakat buna rağmen yapılan genetik testler, dünyaya gelen yavruların sadece annelerinden gelen DNA’yı taşıdıklarını gösteriyor. Bu da yavruların aseksüel (eşeysizz) üreme sonucunda dünyaya geldikleri anlamını taşıyor.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

siz nasıl kalkıyorsunuz?:)
siz nasıl kalkıyorsunuz?:) 4053 kişi izledi