Karıncalar Sürücüsüz Araçlar Gibi Hareket Ediyor

22.01.2017 16:10

Karıncalar yönlerini bulmak için güneşin konumundan faydalanıyor...

Karıncaların yönlerini bulmak ve kaybolmamak adına güneşin konumunu ve etraflarındaki görsel bazı verileri kullandıkları saptandı. Yol üzerinde herhangi bir engelle karşılaştıkları anda ise kısa süreliğine durup değerlendirme yaparak rotayı belirledikleri ve sonrasında yollarına devam ettikleri anlaşıldı.

İngiltere'nin Edinburg Üniversitesi’nde görev yapan araştırmacılar, karıncaların yön bulma yöntemleri üzerinde yapmış oldukları deneylerde, karıncaların hareket yönlerini bedensel konumlarından ayırabildiklerini, dolayısıyla da geri geri giderken ve hatta kendi etraflarından dönerken bile rotalarından sapmadan ilerleyebildiklerini belirledi. Araştırmayı yürüten bilim insanları, türün yön bulmak için etrafındaki görsel verileri ve güneşin konumunu kullandığı ve bunları bir kez hafızasına almasının ardından alıcı konumları ve gövdeleri ne yönde olursa olsun aynı rotayı izleyebildiklerini keşfetti.

Karıncaların yön bulma konusunda tüm böcek türleri içinde olağan üstü bir yeteneğe sahip olduğunu ifade eden Edinburg Üniversitesi Enformatik Fakültesi öğretim üyesi Profesör Barbara Webb, karıncaların sürücüsüz otomobiller gibi hareket edebildiklerini belirtti. Bu çarpıcı araştırmanın sonuçları ise “Current Biology” dergisinde yayınlandı.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi egitilir mi? :)
kedi egitilir mi? :) 3404 kişi izledi