Çin'de Dev Su Samurlarına Ait Fosil Kalıntıları Bulundu

24.01.2017 10:41

Dev su samurlarının 6 milyon yıl önce yaşamış olduğu düşünülüyor...

Araştırmacılar Çin’de, yaşadığı dönemde boyutları bir kurt büyüklüğünde olduğu düşünülen su samuru fosili bulduklarını açıkladılar. Latince ismi Siamogale melilutra olan ve 6 milyon yıl öncesinde yaşadığı tahmin edilen bu türün yaşamını göllerde geçirmiş olduğuna inanılıyor.

Dev su samurlarının varlığı aslında daha öncesinden de biliniyordu. Ancak bu konuda bilim insanlarının elinde olan tek kanıt bir su samuru dişi fosiliydi. Ancak son olarak Çin’de rastlanan bu dev su samuruna ait olduğu düşünülen kafatası, çene kemiği ve dişler bilim insanlarının bu konudaki görüşlerini de desteklemiş oldu ve türün boyutları hakkında daha kesin bir fikre varmalarını sağladı.

Günümüzde yaşayan en büyük boyutlara sahip su samurlarının 1,8 metre boyunda ve 32 kg ağırlığında oldukları biliniyor. Ancak antik döneme ait dev su samurlarının boyutları bunun iki katı! Yüzlerce yıl öncesinde yaşamış bu türün ağırlığının 50 kg olduğunu düşünen bilim insanları, elde edilen son fosil kalıntısı ile şimdiye kadar yaşamış en büyük su samurunun Siamogale melilutra olduğunu ortaya koyuyor.

Kaynak:

http://www.iflscience.com/plants-and-animals/fossils-of-ancient-wolfsized-otter-discovered-in-china/

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

cok egleniyorlar:))
cok egleniyorlar:)) 3713 kişi izledi