Tavukları Öpmeyin!

24.01.2017 14:12

Amerika Salgın Kontrol ve Önleme Merkezi insanları tavukları öpmemeleri konusunda uyardı...

Amerika Salgın Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Amerikan vatandaşlarına civcivleri ve tavukları öpmemeleri konusunda uyarıda bulundu. Bu çok ilginç açıklamanın altında aslında ciddi bir sorun yatıyor.

Merkezde elde edilen son verilere göre son günlerde insanların yaşadığı salmonella hastalığında bir artış olduğu görülüyor. Yine elde edilen veriler ışığında salmonella rahatsızlığının insanlara bulaşmasındaki ilk faktörün tavuklar olduğu düşünülüyor. Peki, salmonella hastalığı tavuklardan insanlara nasıl bulaşıyor?

CDC tarafından sunulan son rapora göre 1990-2014 seneleri arasında tavuklardan insanlara bulaştığı düşünülen salmonella vakalarının %13’ü insanların tavuklara sarılmaları ve tavukları öpmeleri sonucunda yaşanıyor. Merkez bu vakaların çoğunluğunun sanıldığı gibi çiftliklerde değil evlerde meydana geldiğinin ise altını çiziyor. Hastanelere başvuran vakalar incelendiğindeyse hastalarının %46’sının evlerinde civciv ya da tavuk beslediği ortaya çıkıyor. Hatta vakaların %10’u tavuk ve civcivlerini yatak odalarında besliyor.

 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

komik aile:)
komik aile:) 3687 kişi izledi