Kediler En Az Köpekler Kadar Zeki

29.01.2017 14:17

Araştırıma sonuçları kedilerin "ne", "nerede" gibi sorulara yanıt verebildiğini ortaya koyuyor...

Japonya’da bulunan Kyoto Üniversitesi’nde görevli bilim insanlarının son araştırmalarına göre evcil dostlarımız kedilerin de köpekler kadar “ne” ve “nerede” gibi sorulara karşılık verebildikleri ortaya kondu. Japon bilim insanları kedilerin de köpekler kadar zeki olduklarını savunuyorlar.

Kyoto Üniversitesi araştırmacıları hatırlama işinde kedilerin de köpekler kadar başarılı olduklarını ortaya koymak adına kedilere bazı hafıza testleri uyguladılar. Yapılan bu deney dahilinde 49 kedinin 15 dakika sonrasında hangi kaptan yediklerini hatırlayıp hatırlamadıkları test edildi. Yapılan deneyin sonucunda ise kedi dostlarımızın “ne” ve “nerede” sorularına yanıt oluşturacak bilgileri hatırlayabildikleri görüldü. Bilim insanları bu deney sonucunun, insanların kişisel bilgileri depolamada kullandıkları anılarla ilişkili belleğin kedilerde de bulunduğunun saptandığını ifade ediyor.

Kyoto Üniversitesi araştırmacıları, köpeklerin kedilerden daha akıllı olduğu yönündeki genel inanışın ileride kedilere uygulanacak çeşitli zeka testleri ile tamamen yıkılabileceğinin altını çiziyor. Araştırma sonuçlarına “Behavioural Processes" isimli dergiden ulaşabilirsiniz.

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

cok egleniyorlar:))
cok egleniyorlar:)) 3727 kişi izledi