Midesinden 30 Plastik Poşet Çıktı

05.02.2017 16:49

Norveç'te karaya vuran balinanın midesinden çıkanlar, denizlerin üzücü durumunu gözleri önüne serdi...

Norveç’te bulunan Sotra adasında karaya vurarak yaşamını kaybeden balinanın midesinden tam 30 adet plastik torba çıktı. Uzmanlar balinanın midesinde plastik poşetlerin yanı sıra çok sayıda plastik başka maddelerde bulunduğunu belirtti.

Balinanın neden karaya vurduğuna dair araştırmalar yapan Bergen Üniversitesi’nde görevli zoolog Terje Lislevand balinanın midesinden herhangi bir yemek kalıntısı bulamadıklarını ve hayvanın bağırsaklarının uzun süredir tümüyle besinden uzak kalmış olduğunu açıkladı. Uzmanlar talihsiz balinanın poşetleri yiyecek sanarak yuttuğunu, sonrasında ise bağırsaklarının tıkanması sonucunda oluşan acıya dayanamayan balinanın karaya vurmuş olabileceğini düşünüyorlar. Balinanın midesinde bulunan plastik atıkların şekerleme kağıtları, çöp torbası ve yiyecek paketlerinden oluştuğu ve İngiltere, Danimarka, Norveç menşeili olduğu belirtildi.

Norveç İklim ve Çevre Bakanı Vidar Helgesen, “Balinanın midesinde rastlanan plastik maddeler denizlerin üzücü durumunu açık halde ortaya koyuyor. Plastik atıklar dünyanın muhtemelen en hızlı büyüyen çevre problemi. Bu durumu bir deniz canavarı olarak nitelendiriyoruz ve bununla savaşmak zorundayız” diye konuştu.

http://in.reuters.com/article/us-norway-whale-idINKBN15I2EI

 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

siz nasıl kalkıyorsunuz?:)
siz nasıl kalkıyorsunuz?:) 3933 kişi izledi