Kenya'da Gelişen Sektör; Yılan Çiftçiliği

14.02.2017 11:23

Ülkede 42 adet yılan çiftliği bulunduğu belirtiliyor...

Fotoğrafta gördüğünüz bu adamın ismi Makau Kioko ve o bir yılan terbiyecisi… Yaptığı yanlış bir hareket ya da bir anlık dikkatsizliği elinde tuttuğu ve Afrika’nın en zehirli yılanı olarak bilinen bu hayvanın kendisini sokması ile sonuçlanabilir. Ve bu dikkatsizlik 53 yaşındaki Kioko’nun ölümüne sebep olabilir. Kioko cesaret gerektiren bu işi yapmak için her daim koruyucu eldivenler giyiyor fakat yılan başka bir yerinden sokarsa muhtemelen adam 15 dakika içerisinde ölmüş olur. Bu yılanın taşıdığı zehir o denli güçlü ki bir fili bile öldürebilir.

Kioko, Kenya’nın Kitui bölgesinde bir yılan çiftliği işletiyor. Çiftlikte yılan sokmalarına karşı her daim panzehir bulunduruluyor. Fakat birkaç sene öncesinde yaşanan bir yılan sokması sonucunda panzehir zamanında yetiştirilememiş ve Kioko’nun felç olan bacakları kesilmek zorunda kalmış.

Yılan çiftliği işletmeciliği, tehlikeli bir iş olmasına rağmen Kenya’da oldukça hızlı gelişen bir sektör… Resmi rakamlar Kenya’da 42 tane yılan çiftliği işletildiğini gösteriyor. Bu çiftlikler ziyaretçilerden elde edilen gelirlerle ayakta duruyor. Büyük yılanların ortalama fiyatı ise 100 dolar civarında… Bunun yanı sıra çiftliklerde bilimler araştırmalarda kullanılmak üzere yılan zehri satışı da yapılıyor. Kioko son olarak işinden memnun olduğunu belirterek, “Yılanlar evlere girip insanları sokuyor. İnsanlar bunun için beni çağırıyorlar. Ben ise o yılanları getirerek çiftlikte besliyorum" diyor.

http://www.bbc.com/news/business-38499611

 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi egitilir mi? :)
kedi egitilir mi? :) 3500 kişi izledi