İlk Kez Balık Besleyecekler İçin Tavsiyeler

14.02.2017 20:37

Akvaryum hobinize nispeten daha uysal balıklarla başlamanız daha doğru olacaktır...

• Başlangıçta ilk kez balık besleyecek olanlar için büyük akvaryumlar biraz göz korkutucu olabilir. Fakat büyük akvaryumların kendi içlerinde bazı avantajları da yok değil… Örneğin filtreniz ya da ısıtıcınız bozulduğunda büyük akvaryumlardaki sular çok daha uzun süre bu aletler olmadan kullanılabilir. Bu sayede siz de bozulan parçaların değiştirilmesi ya da tamiri için daha fazla zaman kazanmış olursunuz.

• İlk kez balık besleyecek kişilerin tuzlusu balıklarından ziyade Tatlısu balıkları ile başlamaları daha doğru olacaktır. Fakat ilk olarak elbette akvaryumu doğru şekilde hazırlamanız gerekli. Bu iş için balıklarınızı alacağınız evcil hayvan dükkanlarındaki görevliler ile konuşabilir ve doğru akvaryum kurulumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

• İlk etapta daha uysal ve sakin balık türleri ile başlamanız da çok daha doğru olacaktır. Işık konusunda da muhakkak dikkatli olmanız gerekir. Işık, balıklarınızın renginin çok daha parlak ve göz alıcı görünmesini sağlayabilir ancak sürekli ışık kullanımı bir süre alglerin oluşmasına da yol açacaktır.

• Balığınızı neyle beslerseniz besleyin (pelet yem, dondurulmuş yem, canlı yem) beslemede aşırıya kaçmamaya mutlaka özen gösterin. Artan yemler akvaryum içerisinde kirliliğe neden olacaktır. Bu işi keyifli hale getirmek için çocuklarınızı da görevlendirebilirsiniz. Fakat doğru ölçüde vermeleri konusunda uyarıda bulunmayı ihmal etmeyin.

• Akvaryum suyunun her hafta en az beşte birini değiştirmeniz gerekmektedir. Ancak uzmanlar en doğrusunun suyun yarısının değiştirilmesi olduğunu belirtiyor. Ancak yarısından fazlasını değiştirmediğinize de emin olun. Suyun yarısından fazlasını almanız balıklarınızın sağlıklı olmasını sağlayan yararlı bakterilerin yok olmasına sebep olacaktır.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

Tembel kedi su içiyor
Tembel kedi su içiyor 3575 kişi izledi