Kurumoi Gölü Gökkuşağı Balık Türü (Melanotaenia parva)

22.10.2016 19:29

Bu sevimli tatlısu balığının özelliklerini yakından inceleyelim...

Latince İsmi: Melanotaenia parva

Coğrafi Kökeni:
Kurumoi Gölü, Vogelkop Peninsula, Irian Jaya, Endonezya.

Yaşam Alanları:
Gölün kıyılarındaki sucul bitkilerin arasında yaşarlar. Göllerin kıyısı ağırlıklı olarak çamurludur ve bu bölgede su çok bulanıktır. Bazı bölümlerde yoğun şekilde Ceratophyllum demersum büyür. Göllerin seviyesi son birkaç senede önemli ölçüde azalmıştır.
Beslenme Şekli: Hem otçul hem etçil (Omnivor). Doğada genellikle böceklerle beslenirler. Ancak akvaryum ortamında verilen birçok yemi de kabul edecektir.

Davranış Şekli:
Barışçıl

Kendi Türlerine Davranış Şekli:
Barışçıl

Yüzme Seviyesi:
Orta - Yüzey

Cinsiyet Ayrımı:
Bu türe ait balıkların erkekleri dişilerden daha renklidir.

Üreme:
Canlı bitkiler veya yumurtlama paspası kullanılarak kolayca üretilebilirler. Yumurtaların yenmemesi adına yumurtalar ayrılmalı ya da ebeveynler çıkarılmalıdır. Yavrular düşük akıntılı farklı bir tank içerisinde yetiştirilmelidir. Yeni doğan yavrular artemia gibi yemleri yiyebilecek kadar büyük olmadıklarından, infusoria tipi yiyeceklerle beslenmelidir. Yaklaşık 2-4 hafta sonra, artemia yiyebilecek boya erişirler.

Sıcaklık Seviyesi: 24 – 26 derece arası

En Fazla Büyüdükleri Boy:
7 cm.

En Düşük Akvaryum Hacmi:
80 litre

Su Sertliği:
Yumuşak - Sert

pH Oranı:
6,5 – 7,5

Zorluk Seviyesi:
3

Genel Yorum:
Doğada bol bitkili alanlarda yaşamayı tercih ettiklerinden akvaryum da bol bitkili olmalıdır. Temiz, berrak ve düşük akımlı suları tercih ederler. Bilimsel olarak 1990 senesinde Allen tarafından tanımlanmıştır. Bu balıklara ait iki ana tür vardır. Gerry Allen Kurumoi Gölü'nde M. Parva'nın iki farklı renk formu olduğunu rapor etmiştir. Gümüş ve kırmızı benekli ve dar kırmızı veya turuncu çizgili erkek ve siyah orta şeridi ile leylak renginde-mavimsi erkek olmak üzere iki renk formu vardır. Yüzgeçler her iki türde de kırmızıdır. Küçük boyutlu olmaları sebebiyle parva ismi verilmiştir (Latincede küçük anlamına gelir).

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar