Malawi Bloat Hastalığı

14.11.2016 21:34

Belirtiler nelerdir? Hangi türlerde görülür?

Şunu söyleyerek başlayalım; Malawi Bloat yalnızca Malawi Cichlidlerini değil, diğer Afrika Cichlidlerini de ( Tanganyika, Victoria vs... ) etkileyen bir hastalıktır. Bu ölümcül rahatsızlığa yakalanan tüm Afrika Cichlidlerinin en hassaslarının, genel olarak bitkisel beslenen balıklar olduğu görülmektedir.

Belirtiler

İlk görülen belirti genel olarak iştahın azalması olur. Eğer bu aşamada tedaviye başlanmaz ise diğer belirtiler de baş gösterir. İkinci safhadaki belirtiler ise, karında oluşan normal dışı şişlikler ( bu şişkinlik hastalığa da adını vermiştir ) sık soluk alıp-verme, diğer balıklardan kendini soyutlama, yüzde görülen beyaz renkli çizikler, tankın dibine çökerek öylece yatmak ve zamanının büyük çoğunluğunu su yüzeyine yakın bölgelerde geçirmek olarak gösterilebilir. Balığın anüsü çevresimdeki kızarıklıklar da hastalığı ortaya koyan belirtiler arasındadır. Bu aşamadaki belirtiler, hastalığın oldukça ilerlemiş olduğunu gösterir. Bu belirtilerin su yüzüne çıkması beklenirse geç kalınmış olabilir. Dolayısıyla önemli olan, ilk belirtilerim ortaya çıkmasıyla çabucak tedaviye geçmektir. Aksi halde bu hastalığa yakalanmış bir balığın ölümü kaçınılmazdır.

İkincil aşama belirtileri ile birlikte balığın karaciğer, böbrek ve yüzme kesesi derin hasarlar alır, dolayısıyla durumu idare etmeye yönelik tedaviler balığı kurtarma şansınızı azaltacaktır. İkincil belirtiler ortaya çıktığında yapılacak bir müdahaleden sonra (her ne kadar bazı tür balıkların bu şekilde bir haftadan uzun bir süre idare ettiğine tanık olunsa da ) 24 ile 72 saat içerisinde ölüm gerçekleşir.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

tanrı hata yapmaz!!!
tanrı hata yapmaz!!! 3671 kişi izledi