Anma Gelenekleri

05.03.2017 22:41

İnsanlar ölen evcil hayvanlarını anmak için neler yapıyorlar?

Ölüm elbette ki hayatın bir parçası. Bir evcil hayvan aldığımızda da sadece “ne zaman” sorusuna karşı bir yaşamı kabul etmiş oluyoruz. İster yaş ister hastalık sebebiyle sona yaklaşıldığını hissettiğimiz gün bunu biliyoruz. O günün geldiğini biliyoruz. Bugünün bize izin verdiği tek şey, ‘o gün’e hazırlanmak ve sonradan hatırlamak isteyeceğiniz her şeyle zamanınızı doldurmak. İçinizden geçen, her zaman hatırlamak isteyeceğiniz bildiğiniz o şeyleri; kendilerine özgü havlaması ya da miyavlamasını kaydetmek, bahçede hep yattıkları köşede bir fotoğraflarını çekmek gibi şeyleri biriktirmeniz gerekir.


Gözlerinizi bir saniyeliğine kapatın ve bir şeyleri görün. Bir şeyleri duyun.

Ne hissettiniz?

Bu yazıda anma geleneklerinden daha fazla bahsedecektik. Anma törenlerini son günden evvel yapmak önemlidir; genellikle bu toplantılardan sonra ölümden sonra ne yapacağınızı belirlersiniz.

Bütün bunları düşünmek için biraz vaktinizi ayırın. Hayatın gereği olmak üzere üzücü olan, yaştan ya da hastalıktan kaynaklanan ölümler bir bakıma da şükretmemiz ve kıymetini bilmemiz gereken günlerdir. Çok sevgili evcil hayvanlarımızla birlikte geçirilen koca bir ömür söz konusudur. “Öldü” zihniyetinden “Nasıl yaşadığını sana anlatayım” zihniyetine geçmek önem taşır. Bu insanlar için de hayvanlar için de geçerlidir. Onların yaşadığı ve sizinle paylaştığı güzel günleri neşeyle anın.

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

Tembel kedi su içiyor
Tembel kedi su içiyor 3399 kişi izledi